Legal Jibber Jabber - PL

PYTANIA I ODPOWIEDZI (FAQ) ORAZ WYTYCZNE Riot Games W ZAKRESIE KORZYSTANIA Z NASZEJ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ GRACZY

Wiemy, że bardzo wiele osób i grup chce tworzyć wspaniałe rzeczy w oparciu o League of Legends. Wiemy również, że możecie mieć pytania dotyczące tego, co możecie a czego nie możecie robić z naszą Własnością Intelektualną. W tym też celu sporządziliśmy niniejszy zestaw pytań i odpowiedzi (FAQ) oraz Wytyczne, w których chcemy udzielić odpowiedzi na często zadawane pytania oraz określić warunki, na jakich zazwyczaj (choć nie zawsze) jesteśmy skłonni udzielić zgodę na korzystanie przez was z naszej Własności Intelektualnej w celu tworzenia ciekawych rzeczy.

Ogólna zasada:
Zaczniemy od naszej złotej zasady – możecie korzystać z Własności Intelektualnej dotyczącej League of Legends jako punktu wyjściowego dla projektów tworzonych przez fanów, które będziecie udostępniać za darmo lub które będą przynosić przychody wyłącznie z reklam (tego rodzaju darmowy projekt stworzony przez fana zwany będzie dalej „Projektem”) pod warunkiem, że będziecie przestrzegać poniżej przedstawionych wytycznych w zakresie korzystania z naszej Własności Intelektualnej („Wytyczne”). Prawdę powiedziawszy cieszymy się, że będziecie tworzyć niesamowite, darmowe i oryginalne treści dla fanów League of Legends, o ile tylko będziecie postępować zgodnie z naszymi Wytycznymi.
 

Jeżeli jednak będziecie żądać od graczy dokonania płatności za coś, co zostało stworzone w oparciu o naszą Własność Intelektualną, będziecie musieli najpierw uzyskać naszą pisemną zgodę. W tym celu będziecie musieli złożyć wniosek o udzielenie zgody pod adresem info@riotgames.com tak, abyśmy mogli zweryfikować waszą pracę i podjąć decyzję, czy dopuścimy wasz Projekt. Stawiamy sprawę jasno: zazwyczaj nie wyrażamy zgody na tego rodzaju projekty.
 

Zastrzegamy sobie prawo do odmowy udzielenia zgody na korzystanie z naszej Własności Intelektualnej w dowolnym czasie i z dowolnego powodu lub bez powodu, również w sytuacjach, gdy uznamy, że nasz materiał jest wykorzystywany niewłaściwie (według naszego własnego uznania). Jeżeli odmówimy Wam prawa do korzystania z naszej Własności Intelektualnej, będziecie musieli zaprzestać rozpowszechniania jakiejkolwiek części Projektu, która korzysta lub może korzystać z naszej Własności Intelektualnej.

Wytyczne:
Stawiamy również pewne dodatkowe warunki korzystania z naszej Własności Intelektualnej w waszym Projekcie:

 • Nasze logo.  Nie możecie korzystać z naszych logo (w tym logo Riot Games i logo League of Legends) nigdzie w Waszym Projekcie ani na jakiejkolwiek stronie internetowej, w jakichkolwiek materiałach reklamowych, filmach ani publikacjach bez uzyskania naszej uprzedniej pisemnej zgody.
 • Nie udzielamy poparcia dla waszego Projektu.  Jeżeli będziecie udostępniać wasz Projekt innym osobom, musicie zamieścić poniższą notę tak, aby była łatwo widoczna dla innych osób, np. na stronie internetowej/aplikacji, za pomocą której Projekt będzie można pobrać:  „[Tytuł Projektu] nie ma poparcia ze strony Riot Games i nie odzwierciedla poglądów ani opinii Riot Games ani żadnej osoby oficjalnie zaangażowanej w tworzenie lub zarządzanie League of Legends. League of Legends i Riot Games są znakami towarowymi lub zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Riot Games, Inc. League of Legends © Riot Games, Inc.”
 • Wykorzystanie waszego Projektu przez społeczność graczy.  Chcemy, aby fani tworzyli i udostępniali sobie fajne rzeczy. Chcemy też ułatwiać udostępnianie. Nie chcemy być pozywani w sytuacji, gdy jakiś projekt stworzony przez fanów zwróci naszą uwagę lub gdy sami stworzymy coś, co przypomina materiał stworzony przez fanów. Dlatego też wyrażacie zgodę na używanie, kopiowanie, modyfikowanie, rozpowszechnianie oraz tworzenie przez nas utworów zależnych od waszego Projektu w dowolnej formie, na zasadzie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieodwołalnej, zbywalnej, podlegającej dalszemu licencjonowaniu i ogólnoświatowej, w dowolnym celu i bez konieczności zapłaty wam jakiejkolwiek kwoty, uzyskania waszej zgody i przypisywania wam autorstwa. Czy macie już dość tego prawniczego bełkotu? Jeszcze nie? Świetnie! To czytajcie dalej!
 • Korzystanie w waszym Projekcie z Własności Intelektualnej innych osób.  Nie możecie korzystać w swoim Projekcie z Własności Intelektualnej innych osób, jeżeli postępowanie takie byłoby sprzeczne z ich prawami. Zdajemy sobie sprawę, że być może w swoim Projekcie będziecie chcieli korzystać nie tylko z naszej Własności Intelektualnej, ale również z Własności Intelektualnej innych osób np. zamieścić jakąś fajną piosenkę lub inny utwór. Jeśli korzystacie z czyjejś muzyki, utworu lub innej Własności Intelektualnej, musicie uzyskać zgodę takiej osoby, zanim zamieścicie dany kawałek w swoim Projekcie. Jeżeli stwierdzimy, że wasz Projekt wykorzystuje Własność Intelektualną innej osoby bez jej zgody, możemy zażądać od was usunięcia treści i zaprzestania rozpowszechniania Projektu.
 • Odszkodowanie.  Nasi prawnicy nie chcą, abyśmy byli pozywani lub narażeni na ryzyko w związku z waszym Projektem. Jeżeli do nas, naszych partnerów lub podmiotów stowarzyszonych wpłynie jakiekolwiek roszczenie prawne lub pozew wniesiony przeciwko nam w związku z waszym Projektem, zostaniecie obciążeni naszymi kosztami sądowymi związanymi z takim postępowaniem, w tym kosztami obsługi prawnej oraz wszelkimi kwotami, które zostaną zasądzone do zapłaty przez nas z tego tytułu.
 • Przestrzegajcie Warunków Użytkowania.  Korzystanie przez was z jakiejkolwiek Własności Intelektualnej związanej z League of Legends musi być zgodne nie tylko z powyższymi Wytycznymi, ale również z Warunkami Użytkowania i Polityką Prywatności League of Legends (zwanymi dalej łącznie „Polityką Riot”). W przypadku jakichkolwiek rozbieżności pomiędzy treścią niniejszego dokumentu a Polityką Riot, rozstrzygające znaczenie ma Polityka Riot. Jej postanowienia są OP – nie do pokonania.

Często zadawane pytania (FAQ):

Pytanie: Czy mogę stworzyć darmową aplikację mobilną lub stronę internetową związaną z League of Legends?
Odpowiedź: Wielu fanów stworzyło już takie rzeczy i mamy nadzieję, że wielu będzie je tworzyć w przyszłości. I choć nie udzielamy wsparcia ani poparcia projektom tworzonym przez fanów, to często jesteśmy pod wrażeniem tych wszystkich niesamowitych rzeczy, jakie wymyślacie, aby stworzyć nowe treści i usługi dla innych graczy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, o ile przestrzegacie Wytycznych w zakresie korzystania z naszej Własności Intelektualnej i nie naruszacie praw innych osób, przeważnie nie mamy nic przeciwko, jeśli chcecie stworzyć darmową aplikację mobilną lub stronę internetową związaną z League of Legends.

Pytanie: Czy mogę używać waszej grafiki i elementów graficznych do stworzenia własnej darmowej aplikacji lub strony internetowej związanej z League of Legends?
Odpowiedź: Elementów graficznych związanych z grą – tak (zgodnie z Wytycznymi powyżej), ale logo – nie (patrz powyżej). Niestety nie mamy jeszcze oficjalnej bazy zasobów graficznych dla potrzeb gry, które można byłoby pobrać do użytku niekomercyjnego. Wiemy, że byłoby to przydatne, dlatego też pracujemy nad sposobem przygotowania takiej bazy.

Pytanie: Czy mogę sprzedać moją aplikację mobilną lub stronę internetową związaną z League of Legends za pośrednictwem app store lub subskrypcji?
Odpowiedź: W sytuacji, gdy będziecie chcieli korzystać z naszego materiału w celu zarabiania pieniędzy sprawy się komplikują. Nie możecie tego robić bez naszej uprzedniej zgody. Wasze Projekty muszą być dostępne za darmo dla każdego. Zgodnie z polityką naszej firmy League of Legends powinna być darmowa, co obejmuje wszystko z tym związane, nie tylko samą grę. Dlatego też nie wyrażamy zgody na sprzedaż jakichkolwiek treści związanych z League of Legends w sposób, który ograniczałby dostęp, przykładowo w formie płatności za pobranie (pay-to-download), płatności za treści (pay-for-content) czy subskrypcji.

Pytanie: Czy mogę korzystać z reklam w celu zarabiania na darmowej stronie internetowej lub aplikacji mobilnej związanej z League of Legends?
Odpowiedź: Wiemy, że  tworzenie niesamowitych zawartości dla innych graczy może pochłonąć mnóstwo waszego czasu i energii. Jest dla nas również całkowicie zrozumiałe, że możecie chcieć odzyskać część tego czasu i energii. W większości przypadków nie mamy nic przeciwko temu, abyście zarabiali na reklamie przy rozpowszechnianiu swojego Projektu pod warunkiem, że będzie on dostępny za darmo dla wszystkich. Jeżeli jednak stwierdzimy, że używacie naszej Własności Intelektualnej w sposób, jaki uznamy za niewłaściwy, będziemy mieli prawo nakazać wam usunięcie Projektu. I prosimy – nie róbcie żadnych numerów.

P: Co stanowi „niewłaściwe korzystanie” z własności intelektualnej Riot?
Odpowiedź: Istnieje wiele powodów, dla których możemy uznać coś za niewłaściwe. W większości przypadków kierujemy się zdrowym rozsądkiem, więc jeśli podejmujecie działania w dobrej wierze, aby zapewnić darmową usługę dla innych graczy bez naruszania cudzych praw, nie będziecie mieli żadnych problemów. Ogólnie mówiąc, niewłaściwe jest to, co może mieć negatywny wpływ na Riot, League of Legends oraz naszych graczy. Kilka przykładów znajdziecie w punkcie „Kodeks Postępowania” w Warunkach Użytkowania. Przykładowo, nie można podszywać się pod Riot Games albo pracownika Riot Games. Nie można tworzyć produktów, który włamują się do naszych gier lub serwerów albo rozsyłają wirusa. Nie można wyświetlać reklam zawierających obraźliwe treści lub promujących naszych konkurentów. To tylko kilka przykładów wpakowania siebie i Projektu w kłopoty, ale wiecie już o co chodzi.

P: Co stanowi „uprzednią pisemną zgodę” Riot? Rozmawiałem o moim projekcie z gościem na Reddicie, który powiedział, że pracuje w Riot Games. Czy mogę uznać, że mam błogosławieństwo Riot?
Odpowiedź: Wszelkie porozumienia dotyczące produktów osób trzecich muszą zaczynać się od kontaktu z nami pod adresem info@riotgames.com. Przykro nam, że jesteśmy takimi służbistami, ale to już są te „poważne sprawy”, o których zawsze mówi Prezes Mundo i w tym przypadku naprawdę musimy przestrzegać zasad. Zgoda musi pochodzić od kogoś, kto jest upoważniony przez Riot Games do jej udzielenia i musi mieć formę oficjalnego dokumentu Riot Games określającego warunki naszej zgody.

Pytanie: Chcę tworzyć rzeczy w oparciu o League of Legends (film/książkę/grę /T-shirt/pluszową zabawkę/inny odrębny produkt).  Co Riot o tym sądzi?
Odpowiedź: W zakresie filmów mamy już wdrożoną politykę, dzięki której będziecie mogli w pełni wykorzystać swoje filmy. Twórcy filmów powinni więc zapoznać się z naszą Polityką w zakresie tworzenia i wykorzystania filmów, załączoną poniżej. Co zaś się tyczy innych produktów – generalnie nie mamy nic przeciwko tworzeniu przez was własnych materiałów pod warunkiem, że będziecie je udostępniać za darmo oraz nie będziecie wykorzystywać treści League of Legends w niewłaściwy sposób.

P: Czy Riot posiada oficjalny program dotyczący licencji lub podziału zysku w odniesieniu do produktów stworzonych przez fanów?
Odpowiedź: Nie. Jeszcze nie. Ale to fajny pomysł.

P: Jestem programistą, który chce stworzyć stronę internetową lub aplikację mobilną w oparciu o League of Legends. Zauważyłem, że niektóre strony fanów korzystają z waszych danych. W jaki sposób można je uzyskać od Riot? Czy Riot ma oficjalne API dla programistów-fanów?
Odpowiedź: Wszystkie informacje dotyczące naszego oficjalnego API dla programistów dostępne są pod adresem http://developer.riotgames.com.

P: Jestem międzynarodowym graczem i chcę stworzyć lokalny produkt, aby popularyzować League of Legends w moim kraju. Czy muszę mieć jakieś specjalne pozwolenie?
Odpowiedź: League of Legends jest grą ogólnoświatową, a nasze Wytyczne w zakresie tworzenia treści przez fanów są zasadniczo takie same na całym świecie. Cieszymy się z wszystkich projektów tworzonych przez fanów z coraz to nowych obszarów, których zasięg rozszerza się wraz ze wzrostem naszej społeczności na całym świecie i są one źródłem naszych inspiracji.

P: Wysłałem do was e-mail na adres info@riotgames.com, ale nadal nie dostałem żadnej odpowiedzi. Co się dzieje?!
Odpowiedź: Spróbuj wysłać jeszcze raz – czasem przesadnie wyczulone filtry antyspamowe wycinają wiadomości. Staramy się odpowiadać na każdą wiadomość w przeciągu tygodnia, ale jeśli twoje pytanie mieściło się w zakresie niniejszych pytań i odpowiedzi, mogliśmy nie zareagować (prosimy zapoznać się z niniejszym FAQ oraz Wytycznymi przed skontaktowaniem się z nami). Po to właśnie stworzyliśmy FAQ!

Podsumujmy zatem: przeczytajcie uważnie powyższe punkty, aby  upewnić się, że wasz Projekt jest zgodny z naszymi Wytycznymi i jeżeli będziecie potrzebować uprzedniej pisemnej zgody, skontaktujcie sie z nami pod adresem info@riotgames.com. Dziękujemy i czekamy z niecierpliwością na te wszystkie niesamowite rzeczy, które stworzycie!
 

POLITYKA Riot Games W ZAKRESIE TWORZENIA I WYKORZYSTYWANIA FILMÓW

Twórczość naszej społeczności inspiruje, informuje i zapewnia rozrywkę zarówno pracownikom Riot, jak i graczom. Chcielibyśmy obejrzeć jeszcze wiele filmów wykorzystujących treści i elementy związane z Riot Games i League of Legends. Niniejszy poradnik pomoże wam zapewnić, że każdy film zawierający naszą Własność Intelektualną (taką jak fragmenty filmów, grafiki, muzyka, dźwięki oraz inna zawartość) będzie mógł być umieszczony na YouTube, stronach ze streamami, takimi jak own3D, lub udostępniony wam i waszym przyjaciołom. Dzięki niniejszej polityce powinniście bez problemu uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia od stron takich jak YouTube oraz wiedzieć, jakie filmy są naszym zdaniem w porządku.

 • Filmy nieprzynoszące zysku (chyba, że niniejsza Polityka określa to inaczej!). Wszystkie filmy muszą być publicznie dostępne i nie można pobierać za nie opłat ani w inny sposób blokować do nich dostępu. Zasadniczo oznacza to, że:
  • nie możecie żądać żadnej opłaty, wypełnienia ankiety, pobrania czegoś (poza samym filmem) ani wykonania innej czynności w celu uzyskania dostępu do filmu;
  • możecie umieścić film na stronie, która posiada płatne konta „premium” pod warunkiem, że będzie on również dla niepłacących użytkowników;
  • możecie zamieszczać reklamy lub inne przynoszące zysk streamy, które nie ograniczają dostępu użytkowników do filmu pod warunkiem, że nie narusza to postanowień punktu „Udzielanie licencji” opisanego poniżej.
 • Udzielanie licencji. Ogólnie rzecz biorąc, nie możecie udzielać licencji na użytkowanie filmu osobom trzecim za opłatą lub inną formą wynagrodzenia bez naszej zgody. Istnieje jednak kilka istotnych wyjątków:
  • programy partnerskie z YouTube lub stronami streamingowymi, takimi jak: own3D.tv, Ustream.tv, Twitch.tv, Justin.tv, Blip.tv (nie ma konieczności uzyskania od nas uprzedniej zgody).
  • w zakresie wszystkich innych udzielanych przez was licencji na filmy (takich jak festiwale filmowe, konkursy czy transmisje przez osoby trzecie) niezbędne jest udzielenie przez nas zgody na piśmie. Wszystkie prośby należy kierować pod adresem  fansites@riotgames.com.   
 • Sponsorowanie jest w porządku. Jeżeli chcecie wyświetlić logo sponsora na początku filmu lub w czołówce albo chcecie podziękować im osobiście, to super. Jest tylko kilka prostych zasad:
  • Wszelkie wzmianki o sponsorach powinny być w granicach rozsądku możliwie krótkie.
  • Określcie jasno (wspominając o sponsorze lub wyświetlając napis „sponsorowane przez” przy logo sponsora), że podmiot ten występuje wyłącznie w charakterze waszego sponsora.
  • Nie korzystajcie z logo Riot Games (ani League of Legends) bez naszej wyraźnej zgody.
  • Unikajcie podtekstów. Obowiązuje absolutny zakaz stosowania rasistowskiej, seksistowskiej, homofobicznej lub w jakikolwiek sposób obraźliwej zawartości. Prosimy też, aby wasze filmy skupiały się na naszych grach, z dala od wszelkich wyraźnie religijnych, politycznych i innych kontrowersyjnych tematów.
  • Szanujcie innych twórców. Nie umieszczajcie żadnej zawartości innej niż własność intelektualna Riot, która nie byłaby waszego autorstwa, chyba że macie na to zgodę autora. Nie dajcie zarobić prawnikom! 

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące niniejszej polityki, skontaktujcie się z nami pod adresem fansites@riotgames.com.

USA German French Spanish Italian Polish Romanian Hungarian Czech Republic Greek Portuguese Turkey Japan Korea Russia